Hukuk BaşvurularıNasıl Başvuru Yapılır?

Tüketici Mahkemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketici Mahkemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?  Tüketici Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır?

 Bir mal ya da hizmet satın aldığınızda, malın ayıplı olması durumunda, ilk olarak  o mal ya da hizmeti aldığınız satıcı ya da  sağlayıcı ile sorunun çözümüne yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalarda, malın iadesi, malın yenisi ile değiştirilmesi, malın tamiratı ve malın özrü kadar değerinden indirilmesi gibi yasal haklarınızın bilincinde olduğunuzu ve hangisini tercih etmek istediğiniz belirtiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır?

Bu durumların hiçbirinden sonuç alamadınız o zaman mal ya da hizmeti satın aldığınız yerdeki tüketici mahkemesine değil ikametgahınızın bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine başvurmalısınız. Hakkınızı aramadığınız durumlarda, yalnızca kendiniz zarara uğramakla kalmaz, aynı zaman da tüketicinin hakkını yiyen bir satıcıyı da ödüllendirmiş olmaktasınız.Bu durumda, diğer tüketicileri de mağdur etmeye de devam edersiniz.

Hakem heyetleri,  illerde sanayi ve ticaret müdürlüğünde, ilçelerde ise kaymakamlık binaları, tüketici mahkemeleri ise her il ve ilçenin adliye binalarında hizmet vermektedir. Tüketici sorunları hakem heyetleri,  81 il müdürlüğü ile 851 ilçede yer almaktadır.

Hakem Heyeti Kararını Verdi Ama Firma Karara Uymuyor Ne Yapmalıyım?

Hakem heyetinin lehinize karar verdiği halde, satıcı kararı uygulamaz ise icra müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Kararın aleyhinize çıkmasında ise, 15 gün içerisinde, tüketici mahkemesine itiraz edebilmektesiniz.  Şikayet konusunu kapsayan, dilekçe ve ekinde konuya ait belgeler ile  (fatura, garanti belgesi, sözleşme vb.) bizzat yada posta yolu ile başvurabilmektesiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Paralı Mı?

Yazmış olduğunuz dilekçenizde, satın almış olduğunuz mal ya da hizmeti, özelliklerin ve  malın ne zaman aldığınızı ya da hizmetin ne zaman ve nerede verildiğini, satıcıya şikâyeti bildirdiğinizde ne dediğini,  ödenen bedeli, şikâyetin ne olduğunu, nasıl sonuçlanmasını istediğinizi belirtiniz. Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Hakem heyetlerince görevlendirilecek bilirkişilerin ücretleri, sanayi ve ticaret bakanlığı tarafınca karşılanmaktadır. Tüketici mahkemesi ücretlimi, tüketici mahkemesi kaç tl gibi sorular sizi korkutmasına gerek yoktur.  Kısacası tüketici mahkemesi ücretsiz dir. Ayırca tüketici mahkemesi vekalet ücreti, tüketici mahkemesi yargılama giderleri talep etme gibi bir durumda bulunmamaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir? Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi bir mal veya hizmet karşılığında alınan malın ayıplı veya doğru olmaması karşılığında ortaya çıkan bu sorunu çözüm arayan bir kuruluş olarak geçmektedir.

Hakem heyetleri günümüzde 81 ilin çoğu yerinde yer almaktadır. Bu yüzden de ayıplı mal satın alındığında kolaylıkla tüketici hakem heyetlerine başvurulmaktadır.  Başvurmak için ise öncelikle şikâyet konusu içeren bir dilekçe ve dilekçenin yanında ayıplı malın bulunduğu fiş veya fatura olması gerekmektedir. Bu belgeler ile posta veya bizzat görüşerek ayıplı mal beyanı yapılmaktadır. Dilekçe verildikten sonra ise durum değerlendirilerek en geç 3 ay içerisinde karara bağlanmakta ve çıkan sonuç şikâyet edilen ve şikayetçi taraflarına 5 gün içerisinde yazılı bir şekilde beyan edilmektedir.

Tüketici Mahkemesinin Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

tüketici mahkemeleri nezdinde, tüketiciler tarafından açılacak olan davalar her türlü resim ve harçtan muaf tutulmaktadır. Hakem heyetlerine yapılmış olan başvurular, en geç 3 ay içerisinde karara bağlanmaktadır. Bu süre iş yoğunluğuna göre değişkenlik göstere bilmektedir. Bu kararlar taraflara 5 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmektedir. Hakem heyeti kararlarının yer almış olduğu listeler, illerde il müdürlükleri, ilçelerde ise kaymakamlıklarda duyuru panolarında aylık olarak yer almaktadır.

tüketici hakem heyeti

Tüketici Haklarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Satın almış olduğunuz, her hangi bir mal ya da hizmetin ayıplı olduğunu fark ettiğinizde, ilk olarak mal ya da hizmeti aldığınız satıcı ya da sağlayıcı ile konuşmanız germektedir. Sorun çözülemiyor ve karşı taraf yükümlülüğünü yerine getirmiyor ise, firma yetkilileri ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır. Bu tür görüşmelerde, yasal haklarınızı (malın tamiri, malın özrü ile değiştirilmesi, malın iadesi, malın yenisi kadar değerinden indirilmesi) bildiğinizi ve seçim haklarınızdan hangisini tercih ettiğinizi belirtmeyi unutmayınız. Bütün bunlara rağmen, sonuç alamadıysanız, mal ya da hizmeti satın almış olduğunuz yerde bulunmakta olan; tüketici sorunları için tüketici hakları ve tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir. böyle bir durumda, hakkınızı aramamanız, sadece o mal veya hizmet nedeni ile sizin zarara uğramanızı değil, aynı anda tüketiciye saygılı olmayan bir satıcıyı ödüllendirmek ve başka diğer tüketicilerin de benzer mağduriyetlere uğramamalarına sebep olmak anlamına gelmektedir.

Hakem Heyetleri Ve Tüketici Mahkemeleri Nerededir?

Hakem heyetleri illerde sanayi ve ticaret müdürlüğü’ nde, ilçelerde ise kaymakamlık binalarında bulunmaktadır. 81 il müdürlüğü ile 851 ilçede tüketici sorunları, hakem heyetleri bulunmaktadır. Tüketici mahkemeleri, her il ve ilçelerin, adliye binalarında yer almaktadır.

Tüketici Mahkemesine Başvuru Adımları?

  • Şikâyet konusunu içeren dilekçe, ekinde de konuya ait olan belgeler ile (fatura, satış fişi, sözleşme vb.) bizzat ya da posta yolu ile başvurabilirsiniz.
  • Tüketici hakem heyeti başvuru formunu gidip yerinde de bizzat başvuru yapa bilirsiniz. Daha önce yazılmış tüketici hakem dilekçe örneği inceleyerek daha doğru normal bir yazı çıkara bilirsiniz.
  • Tüketici hakem başvuru dilekçesinde veya tüketici hakem heyeti formunda; satın almış olduğunuz mal ya da hizmetin ne olduğunu ve özelliklerini belirtiniz.
  • Malın ne zaman teslim edilmiş olduğunu ya da hizmetin ne zaman ve nerede verildiğini
  • Ne kadar miktar para ödemiş olduğunuzu,
  • Sorunların ne olduğunu,
  • Satıcılara ya da sağlayıcıya, olan durumu ilettiğinizde neler olduğunu,
  • Ne yapılmasını istediğinizi detaylı bir şekilde anlatınız.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri 10minutemail