Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Şartları Neler? Başvurusu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başvurusu

TOKİ orta gelirli ve daha düşük gelir seviyesine sahip insanların ev sahibi olabilmeleri için başbakanlık bünyesinde kurulmuş bir devlet kurumudur. TOKİ başvuru şartları sağlayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilir. TOKİ başvuru formları internetten alınabilir veya şehrinizde bulunan en yakın TOKİ başkanlığından TOKİ başvuru formu temin edebilirsiniz. TOKİ başvuru tarihleri genellikle belli olmayıp bunun takibi genellikle TOKİ başkanlığından takip edilmesi gereken bir durumdur. TOKİ başvurusu yapıyorken aklımıza gelen sorulardan bir tanesi de TOKİ başvuru yerleri neresidir sorusu aklımıza gelir.

TOKİ konutları başvuruları genel olarak internetten kolaylıkla yapılabildiği gibi, belirli durumlarda özel nitelikler taşıyan kişilere öncelikler de tanınmaktadır. Bu önceliklere sahip olabilmek için kişilerin gazi ya da şehit yakını olmaları gibi şartlar gerekmektedir. Bunun dışında, belirli bir yüzdenin üzerinde engelli olan vatandaşlara da TOKİ konutlarında ev sahibi olmaları için öncelik tanınmaktadır.

Genellikle dar gelirli vatandaşların tercih etmekte oldukları TOKİ konutları başvurularına herkes katılabilmektedir. Başvuruların öncelikli değerlendirilmesi durumu söz konusu olmamakla birlikte, özel durumu olan ve bunu uygun şekilde bildiren vatandaşların, özel durumu olan kişilere ayrılmış olan kontenjanlardan yararlanmaları sağlanabilmektedir.

Bu kadrolar engelli, gazi yakını ya da şehit yakını gibi kişilere ayrılmış olmakla birlikte, uygun bildirimlerin yapılması ve bildirimlerin doğruluğunun kanıtlanması durumunda, kişilerin bu kontenjanlardan yararlanması sağlanmaktadır.

TOKİ Başvurusu ile ilgili bütün soruları bu yazımızda bulmanızı ümit ediyorum.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) başvurusu: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’ nın sosyal konut üretimi üzerine oluşturmuş olduğu projeye Toplu Konut İdaresi Başkanlığı veya kısaca TOKİ adını kullanabiliriz. Devlet projesi olan uygulamanın asıl amacı, vatandaşları ev sahibi olmaları için teşvik etmek ve bu konuda devlet olarak kolaylık sağlamaktır.

Dar ve orta gelirli aileler için tasarlanan uygulama ile her bütçeden insan ev alabilir hale gelmiştir. Başbakanlık ile çalışmaları birlikte olan kurum projeleri tam tamına 81 ilde mevcuttur. Düzenli kentleşme ve nüfus artışı ile meydana gelen konut arttırma sorununa çare olan kurumdur.

TOKİ toplu konut üretimi ile hem evi olmayanlara ev olanağı hem de toplu konut inşaatlarında çalışacak işçi ihtiyacı ile ülkemizdeki işsizliği azaltma potansiyeli gözle görülür derecededir. TOKİ toplu konutlarından birine sahip olmak için krediler çekmenize yüklü miktarda ödemeler yapmanıza gerek olmadığı gibi, kira öder gibi her ay düzenli olarak ödemeler yaparak taksit bitimine kadar evinizde oturabilirsiniz. Taksitler sonunda ev tamamen size ait olacaktır.

toki başvurusu nasıl yapılır

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na Başvuru Şartları

TOKİ başvuru şartları mevcuttur. Şartları yerine getirmeniz zorunludur.

  • Öncelik ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • TOKİ projesinin bulunduğu il de veya ilçe de en az 1 yıl ikamet etmiş olmanız ya da kaydınızın o il de bulunması gerekmektedir.
  • Daha önce TOKİ’ den ev almamış ve hiçbir şekilde kredi çekmemiş olmanız gerekmektedir.
  • Aile içerisinde hiç kimsede ismi üzerine yapılmış bir gayrimenkul bulunmaması gerekmektedir.
  • En fazla net olarak aile içerisinde toplam 2600 TL gelire sahip olmanız gerekmektedir.

Ayrıca şehit aileleri, gaziler, dul, yetim ve emekliler için ayrı olanaklar tanıyan, öncelik sağlayan bir kurumdur.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Başvuru için bazı gerekli belgeler vardır. Bunlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik belgenizin fotokopisi,
  • Özel hak gözetilen şehit aileleri, dul ve yetimler gibi özel durumu olan bireylerin devlet tarafından verilen Hak Sahipliği Belgesi,
  • Engelli vatandaşların en az %40 engeli bulunduğuna dair heyet raporuna,
  • Emeklilerin de Sosyal Güvenlik Kurumu olan kısaca SGK’ dan emekli olduğuna dair belgeyi veya emekli kimlik kartını

Temin etmeleri gerekmektedir.

Gerekli belgeleri ve gerekli koşulları sağladıktan sonra TOKİ başvurusu yapabilirsiniz. Daha sonra başvuruya göre kura çekilişine göre ev sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri