Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? Emzirme Ödeneği Başvurusu

Süt Parası Başvuru Nasıl Yapılır? Emzirme Ödeneği Başvurusu

Diğer adıyla doğum parası veya diğer adıyla çocuk parası. Süt parası almak için yapılacak işlemlerin başında müracaat gelir yani süt parası başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.  Süt parası almak için, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek, ilk olarak talep dilekçesi olan süt parası başvuru dilekçesi, doğum raporu ile başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru yapmak için bir başkasının yerine gidemez ve başkasının çocuğu için alamazsınız. Süt parası almak için kimliğiniz ile Ziraat Bankası ‘na gitmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışın da banka vatandaştan herhangi bir belge talep etmemektedir. Süt parası başvuru için SGK’ ya gittikten sonra, kimlik paylaşım sisteminden bilgileriniz görülerek işlem yapılmaktadır.

Süt parası, belirli şartları kapsayan ya da karşılayan hemen hemen her kadına sağlanan bir devlet yardımı olarak bilinir. Özellikle doğum ya da emzirme nedeni ile işinden erken çıkan ya da iş üretme yetisini belirli bir süre boyunca askıya almak durumunda kalan her çalışan anne için, telafi niteliğinde hazırlanmış olan bir yardım sistemidir.

Bilindiği üzere, emzirme izni ya da doğum izni olarak geçen süreler özellikle çalışan annelere maaş bazında yansıtılmaktadır. Bunun yanı sıra, süt parası yardımı talep eden annelere, maaşlarına yansıtılan bu kesintiler bir nevi toplu olarak geri ödenmektedir. Bu geri ödeme işlemi sayesinde, işini belirli bir süre askıya alması gereken ya da işinde belirli bir süreyi dolduramadığı için hemen her açıdan mağdur olan anneler, toplu olarak yapılan bu yardım ile rahat bir nefes alabilmektedirler.

Bu konunun sonunda süt parası nedirsüt parası nasıl alınır sorusuna da cevap bulmuş olacağız.

Süt Parası Kaç Ay Ödeniyor ve Ne Kadar Oldu?

Süt parası, artık kendisi çalışmayan kadının eğer eşi çalışıyor ise ona da verilebilmektedir. 122 TL olan süt parası doğumdan sonra ödenmektedir. Yasaya göre anne sigortalı olsun ya da olmasın, eğer eşi sigortalı ise bu hizmetten faydalanmaya hak kazanmaktadır. Sadece bir eşin sigortalı olması, yararlanmak için yeterli olmaktadır.

Sigorta kapsamında, 5510 sayılı kanun da,  süt parası ile ilgili şu cümlelere yer verilmektedir: Annelik sigortasından, sigortalı kadına ya da sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeni ile, sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında bulunan sigortalılardan, kendilerinin çalışmalarından dolayı gelir ya da aylık alan kadına ya da gelir ya da aylık olarak alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuklar için yaşama şartı ile doğum tarihinde geçerli olacak olan ve kurum, yönetim kurulu tarafından belirlenip, bakanlar tarafından onaylanmakta olan tarife üzerinden emzirme ödeneği veriliyor, denilmektedir.

Süt parası kimlere verilir?

Süt parası kimlere verilir?  Sorusunun cevabı olarak, Bağ Kurlu dan SSK’lı ve SSK’lıya kadar birçok vatandaşı kapsamaktadır. Süt parası, her doğum için bir kereye mahsus verilmektedir ve doğumdan sonra, annenin de çocuğunda yaşıyor olması gerekmektedir. Sigortalı olmanın dışında, resmi nikâhlı olmak da gerekmektedir.

süt parası nasıl alınır

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Süt parası kaç ay sorusunun cevabı ise, kurumlar gerekli olan incelemeleri yaptıklarından sonra, 6 ay boyunca alınabilmektedir. Süt parası başvuru işlemi, SGK üzerinden gerçekleşmektedir. 

Süt izni çerçevesinde, annelerin o gün içerisinde kullanmış oldukları, en az 1,5 saatlik süre mesai saatlerine dahil edilir, süt izni kullanılan sürede çalışıyor gösterilmektedir. Süt izni hakkı, yalnızca günlük olarak kullanılmaktadır. Bu hak haftalık olarak biriktirerek izin şeklinde kullanılmamaktadır.

Süt Parası İçin Gerekli Belgeler Evraklar

Başvuru yapmak için gereken evraklar, sigortalıya ait 120 gün hizmet süre vizitesi, evlilik cüzdanı fotokopisi, süt parası talep formu, bebeğin doğum belgesi ve doğum tarihi dir.

Başvurulara, 2 gün içinde dönüş yapılır ve ödeme verilmektedir. Fakat zaman zaman sistemde üzerinde ki yoğunluklar nedeni ile bu süre uzayabilmektedir. Kendi hesabına çalışmakta olan sigortalılar için, doğum durumundan önceki 1 yıl içinde, en az olarak, 120 gün, kısa bir vadeli sigorta primleri yatırılmış, gss primi dâhil, hiçbir prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Aynı zaman da süt parası, zaman aşımı hakkının doğduğu zamandan itibaren beş yıldır. Hizmet akdi kapsamında çalışanların ise, 1 yıl içinde en az, 120 gün boyunca kısa vadeli, sigorta kolları primini yapmış olması gerekmektedir. Yıllara göre süt parası, giderek artış göstermiştir. Süt parası, 657’ ye tabi olan devlet memurları faydalanamamaktadır.

Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak 2008 yılında başlanmakta olan uygulama, daha önce 50 TL, daha sonraları da 70- 75- 80- 89- 94- 103- 112 ve 2016 yılında da 122 TL olarak belirlenmiştir. Süt parası ile ilgili, memurların hakkında da yasal maddeler de şu hüküm belirtilmektedir:

Sigortalı kadına veya sigortası olmayan karısının doğum yapması nedeni ile sigortalı erkeğe, çocuğun yaşaması şartı ile, doğumdan sonraki 6 ay süresince her ay, doğum tarihinde geçerli olacak olan asgari ücretin, üçte biri tutarında emzirme ödeneği verilmektedir.

Fakat 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesin de yer alan, kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümlerin kamu görevlilerinin hakkında, (5510 sayılı Kanunun, 4. Madde, 1. fıkrasının c bendi kapsamında, sigortalı olarak sayılanlara) uygulanmamaktadır. Memurların, bu uygulamadan faydalanamaması, 1 Ekim 2008′den önce ve 1 Ekim 2008′den sonra memur olmuş olanlar için geçerli olmaktadır. Süt parası sorgulama işlemi, yalnızca bankalardan, paranızın yatıp yatmadığını kontrol ederek, sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri