Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Sürekli İş Göremezlik Geliri Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sürekli İş Göremezlik Ne Demek

Sürekli İş Göremezlik Geliri Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır? İş yerlerimiz de çalışırken, iş kazası yapma olasılığımız oldukça fazladır. Geçirdiğimiz iş kazaları sonucu bazen bedenimiz de oldukça ciddi problemler kalabiliyor ve artık çalışamaz hale gele biliyoruz.

Buna bağlı olarak SGK’nın sürekli iş göremezlik geliri adı altında geçirdiğiniz iş kazasın da sağlık kurumlarının tespiti sonucun da %10 oranın da çalışamaz raporu alan herkes devletten bu maaşı almaya hak kazanabiliyor. Buna bağlı olarak sürekli iş göremezlik derecesi kişideki kaza oranına ve hasarına göre değişmektedir. Haliyle sürekli iş göremezlik oranı tespitini de dediğimiz gibi kurul karar verecektir.

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır

Sürekli iş göremezlik raporu: tabi kimse böyle bir olayın, kazanın yaşanmasını istemez fakat adı üstünde kaza her an yaşana bilir. Şimdi bizde size bu olay ile ilgili bazı bilgiler vermek için bu konuyu hazırlamak istedik. Sürekli iş göremezlik maaşı bu kazayı geçirip sonucunda durumunu raporlayan bilen herkes tarafından kullanıla bilen bir durumdur.

Tabi herkes dediğimiz kişiler sigorta primini ödeyen çalışanlar. Sürekli iş göremezlik belgesi sgk tarafından kabul edilen hastane kurulu tarafından verilen bir kurul kararıdır. Bu karar sizin salık durumunuzun nasıl olduğu hakkında bilgi verecektir. Tabi bundan dolayı sürekli iş göremezlik maaşı kimlere bağlanır diye bir sorunun cevabı kaba taslak aklınızda cevaplanmıştır.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Ne Zaman Bağlanır

Sürekli iş göremezlik ödeneği ne zaman bağlanır sorusu haliyle bu maaşı alacak kişiler için çok önemlidir. Bu süreç tabi ki rapora, devlet kademesindeki işleyişe göre değişkenlik göstere bilir. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey SGK ile bizzat görüşmek olacaktır.

Sürekli iş görmezlik raporu genel olarak kişilerin aktif çalışması ancak belirli bir süre sonra çalışamaz duruma gelmesi nedeni ile bağlanmakta olan bir çeşit yardım ve destek parasıdır. Bu paranın alınabilmesi için başvuruda bulunan kişilerin birtakım şartları karşılaması gerekmektedir.

Öncelikli olarak sürekli iş görmezlik raporuna başvuracak olan kişilerin daha önce, şartlar arasında yer alan süre kadar çalışmış olması gerekmektedir bunun yanı sıra, bu raporun alınabilmesi için kişilerin kendilerine ait özel durumları için de belirli şartlar arandığı bilinmektedir.

Kişilerin sürekli iş görmezlik raporu alabilmeleri için tek bir şartı ya da iki şartı karşılamaları yetmemektedir. Kişilerin tüm şartları karşılaması gerektiği gibi, bir ya da iki şartın karşılanmaması durumunda sürekli iş görmezlik raporu söz konusu kişilere sağlanmamaktadır.

sürekli iş görmezlik raporu

Sürekli İş Göremezlik Geliri İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Sürekli iş göremezlik raporu şartları: Bu gelire sahip olmanız için bazı aranan şartlar ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Gelir de aranan şartlardan bir tanesi yukarı da belirtildiği gibi;

  • Sürekli iş göremezlik Talep dilekçesi. Bunu doldurmadan önce sürekli iş göremezlik dilekçe örnekleri incelene bilir. (İl Sosyal Güvenlik merkezinden veya herhangi bir sosyal güvenlikten tedarik edilebilir.)
  • Geçirdiği iş kazası sebebiyle düzenlenen belge, resmi bilgi ve konuyla ilgili tutulan tutanaklar.
  • Sağlık kurumlarınca belirlenen rapor da %10 oranda çalışma durumunun azalmış olması gerekmektedir.
  • Bağımsız veya kendi adına çalışan bir kimsenin 4(b) kapsamındaki iş göremezlik maaşı bağlanabilmesi için kendi sigorta primlerinin borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Askerliğini yapmış erkekler için terhis belgesi.
  • Eğer askerlikten muaf tutulmuş ise askeri hastane tarafından hazırlanan sağlık raporu.
  • Geçirdiği iş kazasından sonra hastanelerde gördüğü tedavi bilgilerinin olduğu rapor ve varsa ameliyat notlarının olduğu belge.

Bu uygulama da ilk defa getirilmiştir ve 01/10/2008 tarihinden sonraki iş kazası yapanlarda uygulanmaktadır.

Eğer kısa olarak bu maaş bağlanmışsa tekrardan çalışmaya başladığınız takdir de kesilmeksizin sizlere ödenmeye devam etmektedir.

Sürekli İş Göremezlik Geliri İçin Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Bu, iş göremezlik geliri başvurusu yapabilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler arasında sırasına göre;

  • Tespit edilen %10’luk çalışma gücünün azalması raporu,

Kurumlar tarafından hazırlanan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesi, bir adet belgelik fotoğrafı ile en son çalıştığı iş yerinin anlaşmalı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Sizler de geçirdiğiniz bir iş kazası sonucun da çalışamayacak şekilde yara aldıysanız bir Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru da bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri 10minutemail