Hukuk BaşvurularıNasıl Başvuru Yapılır?

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu nasıl yapılır veya diğer adıyla marka başvurusu nasıl yapılır

Patent hakkı alınmış, patentli ürün gibi cümleleri çok fazla duymaktayız. Bugün size özellikle girişimcilik sektöründe, bilimsel çalışmalar yapılan alanlarda, Ar-Ge yapan büyük firmaların ürünlerini, geliştirmelerini, fikirlerini ve buna benzer ürünlerini korunduğu sisteme başvuru yapmayı anlatacağız. Bu konu patentin kısaca tanımıdır.

Patent nasıl alınır diye sormak çoğu kişinin aklına gelmiştir ama patent nasıl alınacak, daha önce hatta patent ne demek, patente nedir gibi sorular zaten bu işlerle uğraşan kişilerin aklına gelmiştir.  Ayrıca yaptığınız ürünün patentli olup olmadığını da patent sorgulama, patent araştırma veya diğer yabancı adıyla patent search ile ilgili bilgiyi bu makalemizde bulacaksınız.

Patent Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Başvuru dilekçesi, patent ile korunması istenilen buluşun unsurlarını kapsayan istemler, buluş konusunu anlatan açıklama, sisteme ait resimler ve tarifname olarak sıralanabilir. Kişilerin bu başvuru belgelerini tamamlaması sonrasında başvuruda bulunabilmesi için bir ücret yatırması gerekecektir. Ücret miktarında güncellemelerin yapılması nedeniyle fiyat bilgisi TPE üzerinden alınabilecektir. Kişilerin herhangi bir ürünün patentini alabilmesi için, seçilen ürünün herhangi bir patent sahibi olmaması gereklidir. Mevcut patentleri aratmak ve detaylarını görmek için, Google Patent Search servisinden yararlanabilirsiniz. Türk Patent Enstitüsü’nün resmi web sitesinden daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Patent Nedir?

Patent belgesi buluş sahibinin, buluş konusu ürünü, belirli bir süre üretme, kullanma, satma ya da ithal etme hakkı olan bir belgedir. Buluşu yapılan, neredeyse her şey patent koruması kapsamı çerçevesine  dahildir. Buluşu yapılan bir ürün veya sistemin bütün hakları, patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz. İzinsiz kullanımı halinde ise patent sahibinin hukuki bir süreç içerisine girerek, telif alma hakkı bulunmaktadır.

Patent başvurusunun ilk aşaması olarak, buluş sahibinin, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak patent araştırması yapması gerekmektedir. Eğer, buluş mevcut patenti bulunanlara, yeni bir şeyler katıyor ya da onlardan ciddi bir farklar ile ayrılıyorsa, başvurunun red edilme ihtimali azalmaktadır. Buluşun patentinin alınması halinde TPE, başvuruyu yapan kişiye e-posta üzerinden bir onay metni iletmektedir. Bu metne ulaşan kişilerin, randevu talebinde bulunması ve patent işlemini resmiyete dökmesi gerekecektir.

Patent Alma Sürecinin Unsurları

Patent nasıl alınır?  Sorusuna cevap verebilmek için, süreci oluşturmakta olan basamakları anlamak gereklidir. Patent alma sürecinin gerçeği, belirli resmi kurumlara ücretler ödemek, teknik tarifnameler yazmak ve birçok başvuru formları doldurup, bunu ilgili resmi olan kurumlara iletmek ve resmi kurumlardan gelen inceleme raporlarına ve yazılara, cevap vermekten ibarettir. Yani mali, teknik ve bürokratik faaliyetlerden oluşmaktadır. Burada patent almak için ücret ödendiği yazıldığı görülüyor. Bu sebepten dolayı patent başvuru ücreti var mı sorusununda cevabı verilmiş oldu.

 Patent Başvuru Öncesi Yapılacak Olan İşlemler

 1. Buluş olduğu iddia edilmekte olan icat, gerçekten buluş mudur diye uzman bir patent vekili, tekniğin bilinen durumu konusunda bir ön-araştırma yapmaktadır. Var olan patentli ürünlerden bariz bir farklılığı bulunmayan bir ürün üzerinden patent alınması söz konusu olamaz.
 2. Ön araştırma sonucunda, buluş olduğuna karar verilir ise, buluş sahibinden, buluşu, ayrıntılı bir biçimde anlatan taslak, belge, bilgi ve resimler alınır. Bu noktada hazırlanan tüm verilerin oldukça kapsamlı, resimlerin ise görüntü kalitesi bakımından tatmin olması gerekecektir.
 3. Patent vekili, buluşçudan almış olduğu, bilgiler ve varsa resimler ile buluşu anlatan patent tarifnamesini, usulüne uygun olarak yazar, buluşçuya bu patent tarif namesini incelemek üzere göndermektedir. Buluşçu bu tarifname üzerinde, önerilerini bildirir ya da gerekli gördüğü düzeltme, ekleme, değiştirme ve çıkarma işlemlerini yaparak ve patent vekiline yollamaktadır.
 4. Patent vekili, olan patent tarif namesini, buluşu yapan kişi ile istişare ederek tamamlamış olur.
 5. Başvuru dilekçesi doldurulur, başvuru ücreti , Türk Patent Enstitüsüne ödenmektedir. Başvuru dilekçesine, Patent tarifnamesi ve Ücret dekontu eklenerek, resmi kurumlara teslim edilir.
 6. Türk Patent Enstitüsü, başvuru yapan kişiye,  başvuru numarası ve şekli eksiklik olup olmadığını bildiren, bir yazı göndermektedir.
 7. Başvuru sahibi, başvuru tarihinden itibaren, 15 ay içerisin de, resmi araştırma ücretlerini öder ve araştırma talebi yapmaktadır.
 8. Araştırmanın tamamlanmasından sonra, Türk Patent Enstitüsü araştırma raporunu, başvuru sahibine yollamaktadır.
 9. Araştırma raporu, olumlu ise ya da içerdiği bütün olumsuzlukların düzeltilebileceğine inanılıyorsa, 1. İnceleme talebi yapılarak, ücretleri ödenmektedir
 10. Birinci incelemenin bitmesinden sonra, Türk Patent Enstitüsü, 1. İnceleme raporunu başvuru sahibine yollar.
 11. 1. İnceleme raporu tamamen olumlu ise, başvuru sahibi tescil belgesinin, düzenlenme ücretini ödeyerek, patent belgesini temin eder. Şayet, birinci inceleme raporu olumsuz gelir  ise, buna patent vekili tarafından, teknik bir cevap verilerek, Türk Patent Enstitüsüne gönderilir.
 12. Türk Patent Enstitüsü, 2. İnceleme raporunu başvuru sahibine yollar.
 13. İkinci inceleme raporu olumlu ise başvuru sahibi, tescil belgesi düzenleme ücreti ödenerek, patent belgesini elde edilmektedir.
 14. 2.  Inceleme raporu olumsuz ise buna cevap verilerek ve Türk Patent Enstitüsüne gönderilir.
 15. Gelecek olan, 3. İnceleme raporu son rapordur. Şayet 3. İnceleme raporu olumsuz ise, bu buluş patent belgesi alamamaktadır.
 16. Patent başvurusu yapılırken, Türk Patent Enstitüsüne, teslim edilmesi gereken belgeler;
  1.  Buluşun anlatılmış olduğu Tarifname
  1. İstemler, resimler ve özet ya elektronik dosya olarak ya da matbu bir belge olarak, Türk Patent Enstitüsüne teslim edilmesi gerekmektedir
  1. Ayrıca,  patent başvuru ücretinin ödenmiş olduğunu gösterir bir dekont da, başvuru esnasında dosyaya eklenmelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri