Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Pasaport Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır? Tüm Pasaportlar

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport, Türkiye dışında herhangi bir ülkeye gidebilmek için kişilerin edinmesi gereken bir belge olarak tanımlanabilmektedir. Genel olarak yurt dışına çıkılması söz konusu olan her durum için gerekli bir belge olan pasaportun, sınır komşusu olan ülkelere dahi gitmesi söz konusu olan kişiler tarafında bile çıkarılması gerekmektedir.

Pasaport çıkarma işlemleri, işlem süreci bilindiğinde oldukça hızlı ve kolay ilerleyen bir süreçtir. İşlemler noter huzurunda gerçekleştirilmesinin yanı sıra, kişilerin pasaport edinebilmeleri için genel olarak bazı şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir.

Bu şartlar arasında en başta gelen ise kişilerin adli sicil kaydının bulunmaması ya da yurt dışı yasağının olmamasıdır. Bunun yanı sıra kişilerin herhangi bir şekilde denetim altında da olmaması gerekmektedir.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?  Emniyet Genel Müdürlükleri üzerinden yapılabilen pasaport başvurusu, başvuran kişiler ve kullanım amaçlarına göre çeşitlenmektedir. Bu çeşitlilik içinde her birinin başvuru işlemi de bir diğerinden farklı olabilir. Ülkemizde yeşil, kırmızı(siyah), gri, mavi ve bordo pasaportlarıyla işlemler yapılmaktadır. Pasaport başvuru işlemlerinden aklımıza gelen ilk soru pasaport başvuru ücretleri ve pasaport kaç günde çıkar.

Şehrinizde bulunan ilçe emniyet genel müdürlüğünden randevu ile aldığınız sıra ile emniyet genel müdürlüğünden pasaport başvuru formu alabilirsiniz.  Ayrıca internet üzerinden online pasaport başvuru formu da doldurulabilir. Fakat işlemlerin sağlıklısı şahsi başvurudur.  Buradan anlata bildiğimiz gibi pasaport başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı emniyet genel müdürlükleridir. Bu yazımızın devamında pasaport başvuru evrakları ile ilgili bilgileri de bulabileceksiniz.

Şimdi sırasıyla Yeşil, Kırmızı, Gri, Bordo pasaport başvurularını anlatalım.

Yeşil Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Şahsen yapılması gereken yeşil pasaport başvurusu için öncelikle erken saatte Pasaport Şube Amirliğinde sıra numarası alarak başvurulabilirken, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı internet sitesi üzerinden randevu alarak da başvurulabilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki yeşil kart herkese tahsis edilen bir pasaport çeşidi değildir. Yeşil pasaporta başvuru için gerekli belgelerden ziyade başvuru şartlarını yerine getirmek gerekir.

Yeşil pasaport için gerekli belgeler şunlardır:

 • T.C. Nüfus cüzdanının aslı
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Matbu talep formu
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
 • Müracaat sırasında alınacak parmak izi

Belgeleri yeşil pasaport başvurusu için yeterlidir. Hususi yeşil pasaport harç ücretine tabi olmayan yalnızca harç ücretine sahip olan bir pasaporttur.

Gri Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Yurt dışına iş için gönderilen kamu kuruluşu çalışanlarına verilen hizmet pasaportu da denilen gri pasaport başvurusu için gerekenler şöyledir:

 • T.C. Nüfus cüzdanının aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Hizmet pasaportu talep formu
 • Pasaport cüzdan bedeli
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Gereken belgeler arasındadır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da şudur, gri pasaport başvurusu yalnızca İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır

Kırmızı Pasaport Başvurusu

Diplomatların kullanımı için üretilen kırmızı pasaport başvurusu için öncelikle diplomatik e-pasaport başvuru formu elektronik ortamda doldurulmalı ve çıktısı alınıp ıslak imza atılmalıdır. Diplomatik pasaport başvurusu için gerekenler şunlar:

 • Diplomatik e-pasaport başvuru formu
 • T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı
 • Son altı ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Dış göreve gidecek olanla için atama kararı örneği.

Buna ek olarak kırmızı pasaport başvurusu için harç ücreti ödenmiyor. Ek bilgi olarak şu da eklenmelidir ki, çipli sisteme geçildikten sonra kırmızı pasaportun rengi siyaha dönmüştür.

Bordo Pasaport Başvurusu

Umuma mahsus olarak da adlandırılan bordo pasaport başvurusu diplomatik, hizmet ya da hususi kapsamına girmeyen herkes için çıkartılabilen pasaport türüdür. Bordo pasaport 18 yaşını doldurmamış kişiler için en fazla 5 yıl, 18 yaşını doldurmuş kişiler için ise en fazla 10 yıllık olarak tanzim edilir. Başvuru belgelerini sıralamak istersek:

 • T.C. nüfus cüzdanının aslı
 • 2 adet son altı ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Müracaat sırasında alınacak olan parmak izi
 • Pasaport cüzdan ve harç bedelinin yatırıldığına dair ilgili bankalardan alınmış dekont
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Şeklinde sıralamayı yapabiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri