Hukuk BaşvurularıNasıl Başvuru Yapılır?

Miras Paylaşımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Veraset ve İntikal Başvurusu

Mirasçılık Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Miras Paylaşımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Veraset İntikal İşlemleri Miras ve miras paylaşım işleri uzaktan bakıldığında oldukça karmaşık görünen işlerdir. Miras Hukuku’na göre ise miras, miras paylaşımı, miras paylaşım başvurusu nasıl yapılır? ve miras payları oldukça kolay halledilebilir konulardır. Öncelikle miras paylarını Miras Hukuku’na göre açıklayalım.

Miras Payları Ve Paylaşımı Nasıl Oluyor?

Her zaman için miras bırakanın alt oyu yani çocukları ve torunları mirastan eşit pay alırlar. Eğer miras bırakan kişinin kendisinden önce vefat etmiş bir çocuğu varsa vefat eden çocuğun yerine miras bırakanın o çocuktan olma torunları mirastan pay alırlar. Miras bırakanın anne ve babasının mirasçı olabilmesi için miras bırakanın alt soyunun bulunmaması gerekir.

Altsoyu bulunmaması durumunda da anne ve baba mirastan eşit pay sahibi olurlar. Miras payları konusunda en önemli mirasçı ise vefat eden kişinin sağ kalan eşidir. Sağ kalan eş eğer miras bırakanın çocukları ve torunlarıyla birlikte mirasçı olursa mirasın ¼ ünü, annesi ve babasıyla mirasçı olursa 1/2 sini alır.

Miras payı alma konusunda değinilecek bir başka kişi de evlilik dışı dünyaya gelen çocuktur. Evlilik dışı doğan çocuk ile miras bırakan arasında yasal soy bağı kurulmuş ise yasal mirasçı olarak devam eder ve diğer çocuklarla aynı payı alır. Eğer yasal bağ kurulmamışsa mirastan hak talep edemez. Tüm bunların yanı sıra eğer miras bırakan bir vasiyet düzenlemişse bütün miras paylaşımı bu vasiyete uygun şekilde yapılır.

Miras Paylaşımı için Başvurusu Nasıl Yapılır? Veraset ve İntikal Başvurusu?

Miras paylaşımı için başvuru ve veraset, intikal başvurusu günümüzde oldukça kısa sürelerde yapılmaktadır. Miras paylaşımı için ilk olarak veraset olanı veya diğer adı ile mirasçılık belgesinin çıkartılması gerekmektedir. Bu işlem tamamlandıktan sonra Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise veraset olanı ile noterden yapılmaktadır. Bu süreç ise kişi öldükten 1 ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Kişiler ne almak istediğini açıkça belirtmesi gerekmektedir. Bu gibi bir durum söz konusu olmadığında ise itiraz edilmektedir. İtiraz sonucunda ise mahkeme kararında çıkacak karar ile miras paylaşımı mirasçılar tarafından hukukun uygun gördüğü şekilde dağıtılmaktadır.

Miras için ilk vekil ölen kişinin eşi olmaktadır. Eşi olmaması durumunda ise ancak bu şart ile alt soyları yani çocukları ve torunları mirastan faydalanma hakkı kazanmaktadır.

Miras Paylaşımı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Veraset ilamı başvurusu nasıl yapılır? : Miras paylaşımı için başvuru yapmak adına yapılması gereken ilk iş Veraset İlanı bir diğer adıyla “Mirasçılık Belgesi” nin çıkarılmasıdır. Peki bu belgenin çıkarılması için  yani veraset ilamı başvurusu nereye yapılır. İşte bunun için iki farklı yolu vardır.

İlki Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılması ikincisi ise veraset ilamının noterden talep edilmesidir. Veraset ilamının çıkarılması için tabii ki yasal mirasçılara ihtiyaç vardır ve veraset ilamının çıkarılması için başvuru yapılması gereken süreç 1 aydır.

Veraset ilamının içeriğinde kimlerin mirasçı olduğu ve mirastan ne kadar pay alacakları açıkça belirtilmektedir. Bu içeriğe göre mirasçılar, mirastan alacakları payları talep edebilirler. Veraset ilamına itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz için kanunlarda herhangi bir süre belirtilmemiştir. İtiraz etmek isteyen kimseler mahkemeye başvurarak itirazlarını gerçekleştirebilirler. Herhangi bir itiraz söz konusu olmazsa veraset ilamında belirtilen şekilde miras paylaşımı gerçekleştirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri