Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

İskan Nedir? İskan Başvurusu Nasıl Yapılır Ve Gerekli Belgeler

İskan Nedir? İskan Nerden Alınır?

Belediyeye İskan Başvurusu Nasıl Yapılır? İskan Nedir? İskan Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Belgeler:  Ruhsatlı inşaat yapılarının, inşaatın bitmesi ve oturmaya hazır hale gelmesi durumun da, müteahhidin söz konusu olan yapıyı bitirmiş olduğunu belirtmesi ve içinde oturumun başlayabilmesi için birkaç izin alması gerekmektedir.

Bu izin iskan raporu olarak ifade edilmektedir.  Yapı kullanmaz izin belgesi olarak da bilinmekte olan iskân raporu almak için, birkaç gerekli belgeler ile bağlı olunan belediyeye başvuru da bulunulması gerekmektedir.

İskan ev olarak kullanılacak yerin devlet tarafından ev olarak kullanılabilir olduğunun resmi makamlarca onaylanmış halidir. İşte bu aşamaların devlet tarafından yapılması için yapılacak başvuruya iskan başvurusu denir.

İskan Başvurusu Nasıl Yapılır

İskan ile ilgili bir çok soru insanların aklında yer almaktadır. Bu soruların aydınlatılması ve cevaplarının bir şekilde insanlara verilmesi gerekmektedir. İnsanların aklına gelen soruların başında iskan başvurusu kaç günde sonuçlanır desek yanlış olmaz. Diğer sorulardan bir taneside iskan başvuru dilekçesi nereye verilir veya iskan başvuru dilekçesi  nasıl doldurulur gibi sorular.

Bu soru dağarcığı da bununla kalmadığı kesindir. iskan başvurusunu kim yapar sorusu da çok fazla akıllarda soru olarak yer etmektedir. Bu başvuruyu evin mülkiyeti üstüne olacak kişinin başvurması gerekmektedir.

Başvuru yapmak için yapacağınız ilk şey bağlı bulunduğunuz belediyeden iskan başvuru formu doldurmakla işle adımlarınıza başlaya bilirsiniz.

Söz konusu olan iskân raporu için gerekli belgeler, belediyeden belediyeye değişmekle birlikte, genel hatları ile aşağıda sıralanmaktadır;

İskan Başvurusu Nereye Yapılır

Günümüzde iskan işlemleri belediyeler tarafından yapılmaktadır. iskan başvuru evrakları burada doldurulur, iskan başvuru süresi buradan takip edilir. iskan başvuru şartlarının sağlayan herkes bu işlemlere başvuru yapmaya hakkı  vardır. Başvuru yapmadan önce doldurulmuş iskan müracaat formu örneği incelemeniz sizin için faydalı olacaktır.

İskân Nedir? İskân Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Belgeler

İskân, iskân başvurusu ve gerekli belgeler günümüzde hızlıca bir araya getirilmekte ve kolaylıkla halledilebilen bir işlem özelliği taşımaktadır.

İskân ev olarak kullanılabilecek bir alanın veya yerin devlet tarafından onaylanarak ev olarak kullanılması gerektiğine dair izin ve onaylanmış haline verilen ad olarak geçilmektedir. Bu işlemi yapmak için ise iskân başvurusu yapılması gerekilmektedir. İskân başvurusu işe yerin bağlı olduğu belediyelere yapılmaktadır. Bu başvuru esnasında ise birçok gerekli olan belgeler ortaya çıkmaktadır. Bu belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

-İskân İzni istemi için dilekçe

-İskân başvurusu dilekçesi

-Tapu kaydının bilgileri,

-Vergi Dairesi’nden İlişki Kesilme Belgesi,

-Dış Kanal Belgesi,

-Proje Müellifler Raporu,

-Yapı Denetim Kuruluşu’nun Raporları

-Cephe fotoğrafları 13- 18 cm,

-SSK’dan Borcu Yoktur Belgesi,

-Sığınak Raporu

-Yangın Tesisat Raporu

iskan nedir nasıl alınır

İskân Belgesi Ne Demek?

İskân belgesi, alınmış olan yapının, tasdiklenen projesine uygun olarak inşa edildiği ve bu sebeple, belediye tarafından içinde oturma izninin verildiği anlamına gelmektedir.

İskân belgesi alınabilmesi için, iskân belgesi ne demektir sorusunun yanıtından da anlaşılacağı üzere, yapı projesine uygun bir şekilde; projede gösterilmiş olan esasların dışına çıkılmaması gerekmektedir.

Örnek olarak;  tasdiklenen proje de yapının 5 katlı olacağı bildirilmiş ise, inşaat bitiminde söz konusu yapı 6 katlı ise, bu durum projesine aykırı olduğundan dolayı iskân belgesi alınamamaktadır.

Müteahhidin İskan Raporunu Alamaması Durumu

Müteahhidin veya ev yapan kimse iskan alamazsa ne olur:   Arsa sahibi ile yüklenici arasında yapılmış sözleşme de iskanın, müteahhit tarafından alınacağı belirtilmiş ve iskan henüz alınmamış ise, müteahhite karşı teslimin eksik yapılmasından dolayı dava açılabilmektedir.

Mahkeme bu durumda, müteahhit’ i,  iskan iznini almaya mecbur tutmaktadır.Mahkeme dışında, sorunun çözümünün tercih edilmesi halinde; müteahhidin bütün borçlarının ödenmesi aynı zaman da müteahhide rücu edilebilmesi mümkündür.

İskanın Banka Kredisine Etkisi Var Mıdır?

İskanı alınmamış olan konutlara, bankalar tarafından bazen konut kredisi verilmemektedir. Bu yüzden Konut Alırken tapu tipinin, Kat Mülkiyeti olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Aynı zaman da, kat Mülkiyeti tapulu gayrimenkul alımına önem verilmelidir.

İskanın Elektrik, Su, Doğalgaz Gibi Aboneliklere Etkisi Nedir?

Yapı kullanma izni olmayan yapılardaki bağımsız bölümlere, teorik olarak elektrik, su ve telefon bağlantısı yapılamamaktadır. İskân bulunmayan abonelikler, hukuka aykırı bile olsa yapılmaktadır.

İskân alınmamış binalarda, belediyenin her an problem çıkarma olasılığı bulunmaktadır. Bu da ciddi bir risk ve sıkıntı doğurmaktadır. O yapıya ait aboneliklerin olması, iskan alınabilecek anlamına gelmemelidir.

Doğalgaz firması, sözleşme yaparken, iskânın 1 ay içinde getirilmesi şeklinde anlaşmaya şerh düşmektedirler.

İskan Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İskan başvurusunun bir ücreti bulunmaktadır. Bu durum bağlı bulundunuz il ve büyük yerlerde bu durum daha pahalı bir durum haline gelmiştir. Kısacası evin büyüklüğü, semti gibi faktörler bu ücreti etkilemektedir.

İskanın Kat Mülkiyetine Geçişe Etkisi Nelerdir?

Kat irtifakının, kat mülkiyetine çevrilmesi, harç ve vergiye tabi tutulmamaktadır. Ancak, taşınmaz niteliğinin, kâgir bina olarak tapu kütüğüne geçeceğinden, tashih için tapu harcı ödenmektedir.

Aynı zaman da bir döner sermaye bedeli tahsil edilecektir. Bina ya da yapının proje ve eklerine uygun yapılmadığı zaman, iskan ruhsatı alınamaz, iskan ruhsatı olmayan yerler de kat mülkiyetine dönüştürülemez.

Asansör Bulunan Binalarda Asansör Firmasından; 

Asansörlü binalarda iskan alınırken ne yapılmalı? Hangi belgeler asansörlü binalarda iskan da istenmektedir?

  • Garanti Belgesi
  • TSE Belgeleri,
  • Mühendislerin SMM Belgeleri,
  • Uygulama projeleri
  • Muayene fişi
  • Muayene Raporu – 4 adet

Bu belgelerin alınabilmesi için, ruhsatlı olarak inşa edilmekte olan yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihiden itibaren, 2 sene içinde, inşaata başlanmış ve inşaat çalışmalarının 5 sene içinde bitmiş olması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri 10minutemail