Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

İş Kur İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır ve Başvuru Şartları

İş Kur İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır ve Başvuru Şartları Nelerdir?

İş-kur tarafından yayınlanmakta olan İşkur kursları,   kamu işçi olarak alım ilanları, web sitesin de yer almaktadır. İş arama ve bulma kurumu adı ile oluşturulan bu birimde istihdam garantili ve istihdam garantisiz olmak üzere iki farklı meslek kursları açılabilmektedir. İstihdam garantili işler sonrasında çalışma fırsatı bulabileceğiniz alanlar olurken, diğer kurslar meslek öğrenme kapsamında oluşturulan iş imkanlarıdır. Bunun dışında pek çok kurum veya kuruluş İŞKUR aracılığı ile işçi arayarak, türlü ilanlar oluşturabilmektedir. Bu noktada ŞKUR meslek kursları ve iş ilanlarını takip etmekte olan adaylar, zaman zaman, İşkur ilanlarına başvuru nasıl yapabileceklerini bilmeyeceği için, başvuruları kaçırabilmektedir.

İşkur ilanlarına başvuru nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Kamu kurumları ya da özel sektöre ait olan şirketlerde, işçi olarak çalışmak için iş aramakta olan adaylar, İşkur’un internet Şubesi aracılığı ile kolay bir şekilde iş bulabilmektedirler. Ya da en yakın çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü aracılığı ile sisteme üye olarak, öz geçmişlerini kayıt ettikten sonra kolay bir şekilde iş kur ilanlarına kayıt olabilmektedirler. Ayrıca İşkur başvuru için gerekli belgeler ile ilgili aklınıza takılan soruları da bu yazımızda bulabileceksiniz.  

İŞKUR başvuru şartları da kuruma başvurmadan önce göz önüne alınması gerekir bir durum olmalıdır. Yine İşkur’un internet sitesini kullanan kullanıcılar; Kişisel durumları ile eşleşmekte olan iş ilanlarına doğrudan ulaşabilir, çeşitli seçeneklere göre arama yaparak, yurt içinde ki kamu ve özel sektör iş ilanlarını inceleme fırsatı bulabilir. Kullanıcılar kişisel durumları ile eşleşebilen bütün ilanlara başvuru yapabilirler.

Aynı zaman da yurt dışı iş ilanları için de yine çeşitli kriterlere göre arama yaparak, yurt dışındaki tüm iş ilanlarını arayabilir, yurt dışında bulunan işyerlerine, iş gücü göndermek isteyen işverenlerin, iletişim bilgilerine ulaşarak, kendileri ile doğrudan temasa geçebilmektedirler. Adaylar bilgi sahibi olmak istedikleri işçi ilanları vb. yukarıdaki kapsamın dışında kalmakta olan diğer tüm iş ilanlarına da ulaşabilirler.

İŞKUR Mesleki Kurs Ve Eğitim Programlar

Sisteme giriş yapıldıktan sonra öncelikli olarak, detaylı bir özgeçmiş oluşturmanız oldukça önemli bir adım olacaktır. Ayrıca sistem üzerinde aktif olarak iş arayışında bulunduğunuz sürece, eğitim ve iş tecrübenizde yaşanan güncellemeler mutlaka özgeçmişe eklenmelidir.  İş ilanlarını bu bölümde sıralayabileceğiniz gibi, meslek edindirme kurslarını da görebileceksiniz. İŞKUR’ un online işlemler kısmından ulaşabileceğiniz, Kurs/Programlar bölümünden de merak duyduğunuz herhangi bir mesleğiniz var ise,  kursuna da kayıt işlemini gerçekleştirebilmektesiniz. Bu işlemlerden sonra, yine de size en yakın olan İŞKUR merkezine bilgi vermenizde de yarar bulunmaktadır. İŞKUR’ a kayıt olduktan sonra, otomatik olarak sistem size bir danışman atamaktadır. Gereken durumlarda kendisinde, iş konusun ya da mesleki eğitimler konusunda destek alabilmektesiniz. İşkur üzerinden size özel olarak tanımlanan bu danışmandan randevu talebinde bulunabilir, iş arayışında sistemli bir çalışma yürütebilirsiniz.

 İşKur İş Başı Eğitim Programları 

İŞKUR tarafından düzenlenmekte olan işbaşı eğitim programları ile kuruma kayıtlı olan işsiz vatandaşların,  mesleki bir deneyim edinmeleri ve gerekli olan teorik eğitimi almalarını sağlayan bir programdır.  İş başı eğitim Programı, aktif iş arayışı bulunan kişilerin eğitim aldıkları, meslekleri, çalışma ortamında iyi bir şekilde öğrenerek, uygulama ortamlarını görerek ve mesleki bir kariyerler edinmelerini sağlamak amacı ile düzenlenmektedir. Programa katılmak isteyen kişiler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini, kendileri de bulabilmektedirler. Ya da işyerleri, kendilerinin de istemiş olduğu vasıfta işgücünü, İŞKUR’ dan talep edebilmektedirler.

İşkur’a Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar

  • İş başvurusu yapmakta olan adayların 14 yaşını geçmiş olması gerekmektedir
  • Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Kayıt esnasında fiili askerlik görevinde bulunmaması,

İŞKUR ‘a 2 şekilde başvuru yapılabilmektedir. En yakın İŞKUR şubesinden kimlik veya pasaport ile başvuru yapılabilir. Bunun yanı sıra online olarak internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. İnternet üzerinden başvuru sitenin arayüzü sebebiyle 3 kolay adımda yapılabilmektedir.

İş-Kur Başvuru Adımları

Bu adımlar;

  • İlk olarak internetten başvuru kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir.  Bu durum için iskur.gov.tr adresinde yer alan üyelik bölümünden, gerekli olan  bilgiler doldurularak üye olunur.  Açılan sayfadan iş arayan özelliği  seçilir. Karşınıza  çıkan adımları takip edilerek kolay bir şekilde üye olunur. TC kimlik numarası, kimlik bilgileri ve diğer bilgilerin üzerinde gerçek olup olmadığı onaylanmış olması için bilgilerin doğru ve dikkatli bir şekilde verilmesi oldukça önemlidir.
  • Daha sonra internet sistemine, TC kimlik numarası ve kayıt sırasında belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapılır. Açık iş ilanları kısmına girilir. Burada,  hızlı arama ya da detaylı arama seçeneklerinden herhangi birine tıklanır. Kişi kendisine en yakın olan iş ilanlarını görüntüleyebilir ve başvurusunu kolay bir şekilde yapabilir. Öğrenim ve meslek bilgilerini girmek zorunludur. İşverenlerin ulaşabilmesi için, özellikle bu adıma dikkat edilmesi gerekir. Daha önce KPSS’ ye girenmiş olanların sınav sonuçları, otomatik olarak sistem tarafından yüklenmektedir.  Online işlemler- istihdam-  bana uygun işler adımından size uygun olan açık işlere başvuru yapılabilir. Başvuru durumunuzu takip etmek için başvurular adımı kullanılabilir.
  • Son olarak, sisteme kayıt yaparak, uygun işlere başvuru yaptıktan sonra, İŞKUR’ un verdiği randevu saatinde İŞKUR’ da ki yetkili bir kişi ile yüz yüze görüşmeye gidilebilir.  Uygun olduğu takdirde istediğiniz işe başlayabilirsiniz.

İş kur hakkında daha detaylı bir bilgi almak için, iş kur internet şubesi ya da herhangi bir iş kur şubesine giderek, istediğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri 10minutemail