İş / Kariyer BaşvurularıNasıl Başvuru Yapılır?

İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

İş Başvurusu Nasıl Olmalıdır?

 İstediğiniz bir işe girebilmenin ilk adımı başvuru sürecinde nasıl ve ne tür bir yol izleyeceğinizi bilmenizdir. Biraz araştırma, ince motiflenmiş bir yazı ve proaktif bir iletişim ile iş görüşmesi için aranabilirsiniz. İş başvurusu nasıl yapılır? Nasıl iş başvurusu yapılır? Sorularını cevaplayacak olursak, birkaç adımla bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

İş Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

İş başvurusu nasıl yazılır, iş başvuru maili nasıl atılır, iş başvurusu nasıl doldurulur gibi soruların cevabını bilmezseniz iş başvurusunda sıkıntı yaşamanız gayet doğaldır. En önemlisi ise cv doldurma kısmıdır. Ayrıca mülakat, ön görüşme olan yerlerde iş başvurusunda nasıl konuşulur, iş başvurusu görüşmesinde hal ve harekatlar nasıl olmalıdır bunlara dikkat etmek gerek. Ayrıca bunlarla ilgili detaylı bilgi konumuzun içerisinde verilecektir.

İş başvurusu ile ilgili daha önce yazılmış örnek dilekçelerin incelenmesi de dipnot olarak aklınızın bir yerinde bulunmalı. İş başvuru formu, iş başvuru dilekçesi doldururken başkalarının yaptığı hataya düşmeyeceksiniz demektir.

Yapmanız gereken diğer önemli noktalardan bir tanesi de başvurunuz hangi dilde isteniyor. Genelde istenen dil çok aykırı bir firma değilse İngilizcedir ve bundan dolayı sizden İngilizce iş başvuru formu veya cv isteyecektir. İngilizce iş başvurusu nasıl yapılır bununla ilgili araştırma yapmanız sizi bir adım ne çıkaracaktır.

İşe istekli olduğunuzu göstermek iş alımında en önemli kriterdir. Belki daha önceden yazılacak olan iş başvuru mektubu size ayrıcalık kata bilir.

Yukarıda belirttiğimiz konuları biraz daha açıklayıcı şekilde anlatalım.

iş başvurusu nasıl yapılır

Ne Tür Bir İş İstediğinize Karar Verin

İş başvurusu sürecini kolaylaştırmak için, iş ile ilgili ne tür ihtiyaç ve arzularınızın olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Birkaç maddeyi göz önünde bulundurarak, seçeneklerinizi daralta bilirsiniz. Belirli bir pozisyon için gerekmekte olan becerileri hesaba katınız. Sahip olduğunuz becerilerinizden iyi bir şekilde yararlanabileceğiniz ve becerilerinizin kabul edileceğini düşünmeniz, yapacak olduğunuz işten keyif alacağınızı göstermektedir.

Hangi Alanda Çalışmak İstediğinizi Belirleyin?

Hangi firmalara iş başvurusu yapacaksınız belirleyin. Hangi becerilerinizin yararlı olabileceğine ve bu becerileri nasıl bir şekilde geliştire bileceğinize ilişkin olarak bir fikrinizin olması,  kendiniz için doğru bir  işe karar vermenin anahtarıdır. Meslek sahaları göz önünde tutulmalıdır. İster başka bir alana geçiş yapın ister yan alana kaymak isteyin, sizin için hem kamçılayıcı hem de ödüllendirici bir iş bulmanız önemli olacaktır. Ne yapmak istemediğiniz hakkında karar sahibi olmak, ne yapmak istediğiniz hakkında karar sahibi olmak kadar önemlidir.

Çalışmak İstediğiniz Alanlar için Araştırmanızı Yapın

Öz geçmiş ve iş başvurusu ön yazılar, gönderilmeye başlanmadan önce, başvurmak istediğiniz şirketi araştırın. Misyon bildirgesini okuyarak, şirket kişiliğini ve değerleri anlamaya çalışın. Bu bilgiler, ön yazınızı yazarken faydalı olacaktır. Şirketin sunmuş olduğu yeni ürünleri ya da hizmetleri öğrenmeye çalışın. Bu bilgiler genellikle şirketin haberler kısmında yer almaktadır. Bu bölümde, şirketin katılmış olduğu toplumsal faaliyetler ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. Araştırma yaptıktan sonra, İş fırsatları hakkında detaylı bir bilgi almak için, şirketin internet sitesinde ki insan kaynakları bölümüne bakınız. Diğer departmanlar ile ilgili daha fazla seçenek bulabilirsiniz.

Etkileyici Öz Geçmiş Yazın

İş için geleneksel olarak öz geçmişe gerek kalmasa bile, güncel bir öz geçmişin olması tavsiye edilmektedir. Öz geçmiş yalnızca çalışma ve eğitiminizi ana hatları ile göstermez. Aynı zaman da çalışmış olduğunuz spesifik projelerinizi de vurgulamanıza yardımcı olmaktadır. Güncel iletişim bilgileriniz de isim ve soy isminiz, telefon numaranız, ev adresiniz ve e- posta adresiniz bulunması gerekmektedir. Eğitim durumunuz için gitmiş olduğunuz okulların isimlerini, tarihlerini ve almış olduğunuz belge ve dereceleri yazın. Dilerseniz bir müfredat programı da ekleyebilirsiniz.

Başvuru Süreci Hakkında İlgili Kişi İle Temas Kurun

İnsan kaynakları müdürü ile irtibata geçebilirsiniz. Açık olan iş pozisyonları var ise, tüm başvuru belgelerini doldurmanız için şirkete davet edilebilirsiniz. Ya da bir başka yol olarak, öz geçmişinizi ya da ön yazınızı e- posta ile göndermeniz istenebilmektedir.

İş Başvurusunda Gerekli İse Ön Yazı Yazın

Hem şirkete hem de işe özgün olduğundan emin olun. Eğer mümkün ise, ön yazınızı bağlantı kurulacak olan kişiye gönderin. Bunu yapmanız, araştırma yapmak için zaman harcadığınızı, önünüze gelen her işverene e-posta göndermediğinizi göstermektedir. Ön yazınızda aşağıdaki konulardan bahsedebilirsiniz:

  • Şirket kişiliğinin ve misyonunun kendi değerleriniz ile nasıl bağlantılı olduğu
  • Sahip olduğunuz deneyimlerinizin, pozisyon ve şirket için ne kadar değerli olduğu
  • Bu pozisyon içerisinde çalışarak, ne kazanmayı ümit ettiğiniz
  • Bu pozisyona aktarabileceğiniz eşsiz yeteneklerinizin neler olduğu
  • Bu pozisyonla alakalı olarak özellikle ilginizi çeken şeyler nelerdir?
iş başvuru fikirleri

İkinci Kişilerin Fikirlerini Alın

Öz geçmişiniz de ve ön yazınızda bulunan yazım hatalarını gözden geçirmeleri için aile üyelerinizden ya da istediğiniz bir arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Dikkatinizden kaçan bir şey var ise fark edebilirler.

İş Başvurusunda Hangi Sorular Sorulur?

Genel mülakat dediğimiz kısmını oluşturan yerdir. Sorulacak sorular başvurulan firmaya göre değişkenlik göstere bilir. İş başvurusuna gitmeden önce size sorula bilecek bir kaç klişe sorunun cevabını öğrenmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır.  Size sorulacak soruların başında “iş başvurusunda neden sizi seçmeliyiz”, “iş başvurusunda neden biz diye sorulacak”, “iş başvurusunda neden bizi seçtiniz” gibi klişe olan bu sorular gelmektedir ve bu soruların cevabını bulmadan görüşmeye gitmeyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri