Nasıl Başvuru Yapılır?Üyelik

E-İmza (Elektronik İmza) Başvurusu Nasıl Yapılır

E-İmza (Elektronik İmza) Nedir

E-İmza (Elektronik İmza) Nedir : Teknolojinin gelişmesiyle hayal bile edemeyeceğimiz şeyler şuan karşımızda duruyor. İşte teknolojinin nimetlerinden bir tanesi de E-İmza. Elektronik imza oluşturma şu an herkesin aklında olan ve özellikle yönetici grubunda olan insanlar için gerçek bir çözüm kapısıdır. E-imza elektronik ortamda ıslak imza yerine geçen ve kamu ve özel sektör tarafından kabul edilen evrak imzalamanın elektronik ortam da yapılan halidir. Elektronik imzalar, yazılı belgelerdeki imzalar kadar güvenilirdir ve sistem açıklarından yararlanan kötü niyetli kullanıcıları ortadan kaldırmak için tasarlanmış yeni bir çağ teknolojisidir. İnternetin hızlı yükselişi, sanal ortamlarda yapılan anlaşmalarda üçüncü şahısların yolsuzluğu ortadan kaldırmasını önlemek için yazılı belgelerde kullanılan ıslak imzalar kadar etkili ve bağlayıcı bir sistemin kurulmasını gerekli kılmıştır. Bu nedenle, elektronik imza adı verilen bir elektronik imza ortaya çıkmıştır.

Elektronik imza, 5070 sayılı Kanuna göre ıslak imzaya eşdeğer bir veridir ve imzayı elektronik belgeye ekleyerek imzalayanın kim olduğunu belirlemek için kullanılır. Ancak elektronik imza, her iki tarafın da gerçekliğini sağlayabilecek harf, karakter ve sembollerden oluşan dijital verilerdir. İmza metnine göre de farklıdır.

Elektronik imza oluşturma bugün çok kişinin aklına gelen yöntemlerden bir tanesidir. Peki elektronik imza nasıl oluşturulur, nasıl alınır sorusu hiç aklınıza geldi mi. Umarım makalemizin sonunda aklınızda bulunan sorulardan kurtulmuş olacaksınız.  Ayrıca elektronik imzanın da nereden alınacak herkes tarafından bilinmeyen bir konu. Bizde bu yazımızda e devlet elektronik imza nasıl alınır mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

E-İmza (Elektronik İmza) Başvurusu

E-İmza (Elektronik İmza) başvurusu nasıl yapılır : Teknolojinin gelişmesi ile günümüzde ki birçok işlemin yerini internet almış bulunmaktadır. İnternet üzerinden istediğiniz hemen hemen her işlemi yapabilmektesiniz. Sanal ortamda yaptığınız her iş için özel bilgileriniz istenmektedir ve bunun doğruluğu oldukça önemli bir konudur. Elektronik ortamdan bilgi aktarımı yaptığınız zaman bilginin gidene kadar yolda değişerek hacklenmediği ve göndericinin siz olduğunuzu ispat edecek olan yeni bir sistem söz konusudur. E-imza ile artık internet ortamından gönderdiğiniz tüm bilgilerin özel hakları size ait olup, çalınması ve ya herhangi bir şekilde müdahaleye maruz kalması söz konusu değildir. Ayrıca e-imza, ıslak imza ile aynı hukuki hükümleri taşımaktadır. Bu yüzden bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız gerektiğini unutmayınız.

E-İmza İçin Gerekli Olanlar

Kurumsal NES 5070 Sayılı E – İmza Kanunu kapsamında Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) adı altında e-imza için gerekli olanlar bireysel veya kurumsal yetkili bireyler tarafından sağlanmaktadır. Kurumlar, tüm kurumsal işlerinde e-imzayı kullanarak işlerini kolaylaştırabilirler. E-devlet projelerinde de önemli bir yere sahip olan e-imza , e-devlet ortamında zorunlu kılınmış olup, birçok işi kolaylaştırmak için birebir çözümlerden bir tanesidir. Aynı zaman da Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ve Zaman Damgası işlemleri için de elektronik imza gerekmektedir. Flash bellek görünümünee bir token ile e-imza sahibi olup, bilgisayarınız ile token arasındaki bağlantıyı kurarak token içindeki şifrelenmiş özel bilgilerinizi bilgisayara aktararak imzanızı kullanabilirsiniz. Token bilgisayara bağlandığında bir pin kodu istenmektedir ve 3 defa pin yanlış girilirse e- imza bloke edilir. Güvenli yöntemi sayesinde imzanızı tehlikeye atmazsınız. Ayrıca elektronik imza 1, 2 veya 3 yıl süre ile alınmaktadır ancak daha sonra istenildiği taktir de bu süre uzatılabilir.

Hızlı ve güvenli bir şekilde işlerinizi halletmek, internet ortamında dahi güvenle başarılara imza atmak için bir elektronik imzaya ihtiyacınız olacaktır. Peki ama bu elektronik imzaya nasıl sahip olabilirsiniz? İşte cevabı:

  • İnternet tarayıcınız üzerinden https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go adresine tıklayınız.
  • Açılan pencere başvuru portalı olacaktır, ekrandaki bilgileri (ad, soyad, TC. Kimlik numarası, boşluklara eksiksiz ve düzenli doğru girmelisiniz.
  • Güvenlik kodunu doğru bir şekilde giriniz.
  • Başvuru formunu doldurunuz.
  • SMS onayını veriniz.

Elektronik imzanızı oluşturup onay işlemini bitire bilirsiniz.

İşte bu kadar basit bir şekilde ıslak imza yerine sanal ortamda kullana bileceğiniz elektronik imza başvurusu tamamlamış olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri