Nasıl Başvuru Yapılır?

Çocuk Doğum Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Yardım Parası Almak İstiyorum

Çocuk Doğum Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk Doğum Parası Başvurusu Nasıl Alınır? Devletin genç nüfusu arttırmak amacıyla başlattığı bu uygulama anne baba olan vatandaşları ve gurbetçi anne babaları kapsıyor. Sosyal devlet olma açısında dünya da bir çok örneği olan bu uygulama ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Doğum parası başvuru şartlarını sağlayan ve doğum yardımı başvuru süresi içinde başvuran herkese bu para verilecektir.

Haliyle doğum yardımı parası resmi gazete de yayınlandıktan sonra insanları heyecanlandırmıştır. Para miktarı bazı kesimler için yetersiz olsa da hiç olmamasından iyidir düşüncesi herkes tarafından kabul edilen ortak payda. Yazacağınız ufak bir doğum yardımı başvuru dilekçesi ile çocuk yardım parası alabileceksiniz.  Daha önce doldurulmuş doğum yardımı başvuru dilekçesi örneğini inceleyerek hata yapmadan işlemlerinizi başlata bilirsiniz. Doğum yardımı başvuru formu veya doğum yardımı başvuru dilekçesi başvuru yapacağınız yerlerden temin edebilirsiniz.

Doğum yardımı parası başvurusu özellikle gelir durumu düşük insanlar için çok önemli bir durumdur. Çünkü devletin vereceği 300 TL belki az gibi görünse de bir çok insan için çok önemlidir.

Konunun detaylarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Doğum Yardımı Parasını Kim Alır?

Çocuk doğum parasını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkese verilmektedir. Bundan dolayı nerede olursa olun bir şekilde bu parayı alacaksınız. İster yurt içinde ister yurt dışın da olun bu paradan mahrum kalmayacaksınız.  Ayrıca Anne babanın nerede çalıştığı ya da Türkiye’de yaşayıp yaşamadığı paranın miktarını değiştirmiyor.

Çocuk Doğum Parası Kaç Defa Alınır?

Doğum yardımı parası hesaplamak isterseniz bu işlem çok basittir. Çocuk Doğum yardımı Paranın miktarını etkileyen yegane unsur çocuk sayısı. Birinci çocuk için 300 TL,  ikinci çocuk için ödenen 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL ödeniyor ve toplumda 1300 TL yapıyor. Yani sizin beş tane çocuğunuzda olsa size verilecek para miktarı 1300 TL yi geçmeyeceğinden dolaylısıyla 3. çocuktan sonra doğum parası alamayacaksınız.

Çocuk Doğum Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir? 

2016 yılının gelmesiyle birlikte doğum parası alma şartları değişikliğe uğradı. Güncellenmiş olan doğum parası alma şartlarını açıklayalım. Doğum parası almak için gerekli olan ilk şart anne veya babanın TC kimlik bilgileri ve bebeğin TC kimlik bilgileridir. Doğum parasını almak için gerekli olan diğer iki şart ise bebeğin sağ doğmuş olması ve Türk vatandaşı olması gerekliliğidir.

Başka Birinin Adına Doğum Parası Alınır Mı?

Başka biri adına doğum parası alınamaz. Doğum parası yalnızca bebeğin annesine yahut babasına verilir. Bu uygulama Türkiye dışında yaşayan Türkleri de kapsıyor. Bu şartlar sağlandıktan sonra gerekli yerlere başvuru yapılarak doğum parası hızlıca ve basitçe alınabilir.

Çocuk Doğum Yardım Parası Nereye Yapılır? 

Çocuk doğum yardım parası başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumuna veya Aile Sosyal Politika İl Müdürlüğüne kolaylıkla Başvuru yapılmaktadır. Bu başvuru sonucunda ise kişilere 300 TL gibi bir para verilmektedir. Verilen para tutarı ise belli şartlara göre belirlenmektedir. Bu şartlar ise bir çocuklu aileler için 300 TL, ikinci çocuk doğduğunda ise onun için 400 TL, üçüncü çocuk ve daha fazla bir doğum olması durumda ise 600 TL gibi bir ödeme yapılmaktadır. Toplamda ise 1300 TL gibi bir ücret kişilere devlet tarafından verilmektedir. Kişilerin üçüncü çocuktan sonrası için tekrar belli bir miktar para verilmemektedir.

Doğum yardım parası genellikle annelere verilmektedir ancak anneleri dünyada olmayan bebekler için ise de babalara da verilmektedir. Para yardımı almak için ise bebeğin sağ doğmuş olması ve Türk Vatandaşı olması yeterli olmaktadır.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından şöyle bir soru gelebilir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları çocuk doğum yardım parası başvurusunu nasıl yapacak. Bunun da cevabı çok kolay Türkiye dışında yaşayan Türkler ise bulundukları ülkelerdeki Türk Konsolosluklarına çocuk doğum yardım parası alma başvuru yaparak doğum parası talebinde bulunabilirler.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir. Doğum yardım parası eğer anne sağ ve Türk vatandaşı ise direkt olarak anneye yapılır. Aksi takdirde baba da doğum yardım parasını alabilir.  Ödeme yapılırken nüfusa kayıtlı bilgiler dahilinde işlem yapılır. Doğum parası alma şartları sağlandığında ve başvuru yapıldığında işlem onaylanır ve ödeme yapılır.

Doğum parası alma şartları, doğum yardımı başvurusu üzerine dikkat edilecek hususlar ve özel şartlar hakkında detaylı bilgi almak için Aile Sosyal Bakanlıklarının numaraları olan 183 ve 144’ ü aranabilir. Yine e-devlet resmi sitesine girerek hizmetler bölümünden sorgulama yapılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri 10minutemail