Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Bina Yapma Ruhsatı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bina Yapma İzni Başvurusu

Bina İnşaat İzni Nasıl Alınır?

Bina Yapma Ruhsatı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bina Yapma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? Herhangi bir inşaata başlamadan önce, hazırlamış olduğunuz belgeler üzerinden çalışılarak, statik, mimari, elektrik, kalorifer ve ısı yalıtım projelerini hazır tutmanız gerekmektedir.

Bu projeler, serbest bir mimar ya da mühendis tarafından yapılabilmektedir. Yapılan bu projeleri, ilgili belediyeye götürmeden önce, yeterli bir yangın tedbiri olup olmadığını kontrol etmek için, itfaiye müdürlüğü, kanal kontrolü için SKİ’ ye, sığınak için de sivil savunma müdürlüğüne onaylatılması gerekmektedir. Bina yapma ruhsatı başvuru için gerekli birçok belge bulunmaktadır.

Bu yazımızda bina yapmak isteyen bir müteahhit, yapması gereken gerekli başvuruları yapmış olması gerekmektedir. Bina yapma izni, bina inşaat izni veya bina tadilat izni kolay elde edile bilen izinler olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Neticesinde insan yaşayacak bir yapıdan bahsedilmektedir.

Belediyeden Bina İnşaat İzni Nasıl Alınır?

Bina İnşaat inşaat iznini kim verir ? Yapılacak veya inşaat edilecek bina, mahalli sınırları içerisinde kalan belediyeden inşaat izni alınmak üzere başvuru yapılır.  Belediyede yapacağınız işlerin başında bina inşaat izni dilekçesi doldurarak işe başlayacaksınız.  Aşağıda Bina inşaat izni almak için gerekli belgeler sayılmıştır. Bunları tamamlandıktan sonra belediyeye başvurmanız gerekmektedir.

İnşaat İzin Harçları Nereye Ödenir?

Bina inşaat izni için ödeyeceğiniz para yerleri belediye vezne kısmı, anlaşmalı özel bankalar veya kamu bankalarıdır. Yatırılması istenen para miktarı size yetkililer tarafından bizzat söylenecektir. Ayrıca yapılan işe ve projeye göre yatırılacak para miktarı değişmektedir.

Gece İnşaat İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanun gereği belli bir saatten sonra çevre güvenliği, çevre sağlığı ve iş güvenliği açısından inşaat yapımına izin verilememektedir. Fakat bazı şartları yerine getirdiğiniz takdirde belediye sizin bina inşaatınıza gece devam etmeniz için verecektir.  İnşaat gece çalışma izni nereden alınır diye aklınıza gelirse yine bu kısım da belediyenin kontrolünde olan bir durumdur. İzin belediyeden alınacaktır.

Bina Yapma Ruhsatı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bina Yapma İzni Başvurusu?

Bina yapma ruhsatı başvurusu, bina yapma izin başvurusu inşaat yapılmadan önce statik, mimari, kalorifer ve ısı yalıtım gibi projelerin önceden hazırlanarak belediyeden izinler alınarak başlamaktadır. Belediyeden izin çıktıktan sonra ise bina yapma ruhsatı için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise;

-Vekâletname

-İmar durumu belgesi

-Zemin etüt raporu

-Tapu sureti

-Mimar büro tescili

-Ruhsat dilekçesi

-U. S büro tescili

-Terk var ise terkli tapu sureti

-Müh. Aplikasyon taahhütnamesi

-Aplikasyon krokisi

-Sürveyan taahhütnamesi

-5 adet mimari proje

-Mal sahibi taahhütnamesi

-5 adet betonarme projesi

-5 adet mekanik tesisat projesi

-5 adet elektrik projesi

Bu belgeler ile başvuru tamamlandıktan sonra ise ruhsat sahibi 2 yıl içinde inşaata başlaması gerekmektedir.

Bina ruhsatı alan inşaat sahibi, yapıya 2 yıl içinde başlayabilmektedir. 2 yıl içerisinde inşaata başlanmaz ya da 2 yıl içinde yapıya başlanmamasına rağmen 5 yıl içerisinde bina ruhsatına uygun olarak bitirilmez ise ruhsat hükümsüz olmaktadır.

bina yapma ruhsatı

İmar Durum Başvurusu

İmar durum başvurusunda bulunmak için, ilgili parselin sahibi ve ya hissedarı olması gerekmektedir. İlk olarak, elinizde bir çap örneği, yani kadastro planı içerisinde bulunan taşınmazı geometrik konumunu göstermekte olan belgenin bulunması gerekmektedir. Bu belge, dilekçe ve yanınıza tapuyu da alarak, belediyeye imar durum başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Röperli Kroki

Bina yapımı için bu krokiye ihtiyacınız olacaktır. Röperli kroki tapu ve kadastro müdürlüğünden temin edilebilir.

Rölevelerin Tanzimi

Belediyenin harita müdürlüğüne giderek, imar durumuna uygun olan istikamet inşaat rölevesi ve yol- arazi kotlarının belirlenmiş olduğu bir kot kesit rölevesi alınır

Jeoteknik Tanzimi

Sahip ya da hissedarı olduğunuz parsele ait olan alt zemin için jeoteknik raporu gerekmektedir. jeoteknik rapor, herhangi bir jeoloji mühendisinden temin edilebilir. Aynı zamanda bir üniversite tarafından da hazırlanmış olabilir.

Trafo Belgesi

Bu belgeyi, parsel nereye bağlı ise, o elektrik dağıtım mühendislerinden almanız gerekmektedir.

Üzerinde Eski Eser Var İse 

Burada devreye sit alanlarına inşaat izni almanız gerekmektedir. Parsel üzerinden tescil edilmiş herhangi bir eser bulunursa, ya da plan aşamasında kurul kararı alınması gerekiyor ise kültür ve tabiat varlıkları kuruluna başvurulmalı ve proje kurul tarafından onaylatılmalıdır.

Projelerin Belediyeye Sunumu

Büyükşehir belediye başkanlığı, tescil bürosu tarafından tescil edilmiş olan projeleri, belediyeye sunarak tasdik almanız gerekmektedir. Parsel üzerinde eski bir yapı bulunuyor ise yıkılması gerekmektedir. Yapı ruhsatı alabilmeniz için sahip olduğunuz parsel üzerinde boş durumda bir yapı bulunuyor ise o yapıyı yıktırmanız gerekmektedir.

Yıkım işleminden önce mutlaka bina üzerinde ki su, elektrik ve doğalgaz bağlantılarını kesilmesi gerekmektedir. Eğer daha önceki yıllardan kalan emlak vergi borcu duruyor ise kapatmalısınız. Yıkım için gereken ruhsatı, mimar ya da mühendis düzenlemektedir.

Ruhsat Yapı Düzenleme

Daha önceden hazırlatıp, imar işleri müdürlüğüne onaylatmış olduğunuz elektrik, statik, ısı yalıtımı ve kalorifer projelerine uygun bir şekilde, fen işleri müdürlüğü harcı, otopark bedeli ve inşaat ruhsatı harcı ödenmesi gerekmektedir. Bu duruma ek olarak, serbest bir inşaat mühendisi ya da mimarın teknik bir uygulama sorumluluk belgesi sunması gerekmektedir. Bu durumun da onaylanması takdirde, yapı ruhsatı düzenleme işlemi gerçekleşmektedir. Yapılar da fen, plan, çevre ve sağlık şartlarına, uygunluğunun sağlanması bakımından, yetkili kişilerce yapı ve yapı ruhsatı kullanma izninin mevzuat hükümlerine göre verilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri