Bankalar

Bayilik Veya Franchising Başvurusu Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bayilik Veya Franchising Başvurusu Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kendinize ait bir iş kurmak istediğimizde birkaç temel yoldan birisini tercih edebiliyoruz. Bunların en bilineni iş yapacağını düşündüğüm bir mevki belirleyerek orada satabileceğimiz ürünle ilgili bir dükkan açma yoluna gidebiliriz.

Bu durumda kendi müşterilerimi dükkana çekmek için bir çok özel çalışma yapmamız gerekiyor. Bu kimi durumlarda baya bir zaman alıyor ve maliyetimizi arttırıyor. Bir diğer iş yeri açma yöntemiyse bayilik veren firmalardan bayilik talebinde bulunarak açılabilen iş yerleridir.

Bayilik Veya Franchising İle Genel Bilgiler

Bayilik başvurusu nasıl yapılır ile aklınıza gelen soruların devamında diğer sorularda devamında gelecektir. Bunların en başında bana bayilik verirler mi? Diğer soruların başında ise bayilik veya  franchising için başvuru yazısı nasıl yazılır veya bir başka bir ifadeyle bayilik başvuru formu nasıl doldrulur. Bunun için yapılması gereken şey başvuru yapılan yerin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre bir yazı yazmanız. Bunun için uzman birinden yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Aynı zaman da daha önce doldurulmuş olan bayilik veya  franchising başvuru formu örnekleri incelenebilir.  Aynı durumda bayilik başvuru dilekçe örneği de incelenmesi gereken belgeler arasındadır.

Tabi her bayilik istenildiği gibi alınmayabilir. Aynı zamanda bayilik için bazı şartlar da vardır mesela bayilik sınavı denilen olay olabilir. Bazı firmalar işin yetkinliğinde olup olmadığınızı ölçmek için sizi belli bir aşamaya tabi tutabilir. Bu firmalara özel bir durumdur. Bunun için de yine şartları incelendikten sonra bayilik sınavı başvurusu için gerekli belgeler de araştırılmalıdır.

Bayilik başvurusu yapılırken diğer önemli noktalardan bir tanesi de ücretsiz bayilik veya franchising veren firmalar incelenmelidir. Özellikle yeni ağ oluşturmaya çalışan firmalar veya yeni kurulmuş firmlar bu konuda incelene bilir.

Bayilik başvurusunu nasıl yapacağımıza gelirsek bu genellikle şirket politikası olarak belirleniyor. Büyük ülke çapında bilinen şirketlerden bayilik alabileceğiniz gibi ülke pazarında kendisine yer kazanmaya çalışan şirketlerden de bayilik alabiliriz.

Dağıtım haklarını elde etmek, işe sıfırdan başlamamaktan daha az risklidir. Çünkü genel olarak konuşursak, franchise için başvurduğunuz şirket tanınacaktır. İşinizi kurarken, bayi olduğunuz şirket size yardımcı olacaktır. Size ne yapmanız gerektiğini ve bunu nasıl yapacağınızı söyleyecek ve size ücretsiz olarak kullanacağınız bazı ekipmanları sağlayacaktır. Ayrıca sürekli destek alabileceksiniz. Aynı zamanda müşterileriniz markayı anlayan kişiler olacağından sadık müşteri potansiyeli büyük ölçüde artacaktır. Bir franchise satın almak, eğitim için geçici veya sürekli destek alabileceğiniz anlamına gelir.

Bir franchise için nasıl başvurulur sorusunun aslında net bir cevabı yok. Tüm şirketlerin özel kabul yöntemleri vardır. Pek çok firmadan franchise hakkı elde etmek için öncelikle firmanın ilgili departmanıyla iletişime geçmeniz ve ardından size verecekleri evrakları doldurmanız gerekmektedir.

Hangi Firmalara Bayilik veya Franchising  Başvurusu Yapılmalı

En çok tercih edilen bayilikler ise bilinen firmalardan alınan bayilikler olarak dikkat çekiyor. Örneğin bir kargo firmasından bayilik aldığınızda insanların o firmayı bilmesi ve eşyalarını onunla göndermek için güven duyması gerekmektedir. Marka bilinirliği bu iş için çok önemlidir. Tabi, bu gibi firmalardan bayilik alırsanız vereceğiniz isim hakkı bedeli de daha yüksek olacaktır.

Bayilik veya Franchising  Maliyet ve Para Giderleri

En bilinen firma en yüksek isim hakkı bedelini sizden talep edecektir. İsim hakkı bedeli başvuru sürecinin sonlanmasının ardından anlaşma sağlandıktan sonra sizden talep edilecektir. Sadece isim hakkı ücreti değil aynı zamanda açacağınız iş yeri size anahtar teslim olacak sunulacağı için tüm maliyet bedeli talep edilmektedir.

Bu taleplerin hepsini karşılamanız sizden istenecektir. Örneğin Aras Kargo bayiliği almak isterseniz ilk olarak yapmanız gereken şirketin web sitesine girerek bayilik vereceği yerleri incelemeniz gerekiyor. Sizin talep edeceğiniz yerde herhangi bir aras kargo bayiliği yoksa ve bunun için bayilik verileceği ile bir bilgi bulursanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bayilik veya Franchising Başvurusu Nereden Yapılır

Başvurunuzu ister web sitesi üzerinden alacağınız telefon numarası ile isterseniz de detaylı bir mail atarak iletebilirsiniz. Şirket gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size geri dönüş yapacaktır. Geri dönüş olumlu olarak yapıldığında size genel merkezlerine davet edeceklerdir. Bayilik sürecinin nasıl bir yol izleneceğini ve bu sürecin ne kadar süre devam edeceğini size detaylı olarak anlatacaklardır. Karşılıkla sorulara cevap verildikten sonra bayilik anlaşması kabul edilecektir.

Ana hatlarıyla bayilik başvuru şekillerini şöyle  listeleye biliriz

  • Bayilik veya Franchising veren fimanın web sitesinden bayilik başvuru formu doldurarak başvuru yapılabilir
  • Bayilik veya Franchising veren firmaya bayilik başvuru dilekçesi ile başvuru
  • Bayilik veya Franchising veren firma telefon ile aranarak başvuru
  • Bayilik veya Franchising veren firmaya ana merkezinde başvuru 

Bu bayilik başvurusu genel olarak tüm şirketler de aynı işlemektedir. Çok küçük değişiklikler yaşanabilir. Bu şirketin hizmet ettiği alanla ilgili olabilir. Bayilik başvurusu için sizde istenecek belgeler olacaktır. Bunlar Kimliğiniz, bir bankadan alınan teminat belgesi, herhangi bir borcunuz olmadığına dair borcu yoktur kâğıdı gibi belgeler sizden istenebilir. Gelecekte bir bayilik başvuru yapmayı düşünüyorsanız çok ince ve detaylı bir inceleme yapmanız çok önemlidir. Göze çarpmayan ama ilerde başınızı ağrıtabilecek detayları atlamış olabilirsiniz.

Türkiye de Bayilik veya Franchising Veren Firmaların Listeleri

Evet bir çok firma var ama genel olarak ülkemizde bayilik veya franchising  veren firmaları tamamı olmasa da bir liste yapmakta fayda olacağını düşündük. Ayrıca bu liste tam hepsini kapsamamaktadır. Güncel ve en çok tercih edilen liste olarak hazırlanmaya çalışılmış liste, bayilik veya Franchising  düşünen kişilere rehber olmasını istedik.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri