Kamu KuruluşlarıNasıl Başvuru Yapılır?

Basın Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Basın Kartı Nedir?

Basın Kartı Nedir?

Basın Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?  : Basın Kartı ; belli koşulları sağlayan basın üyelerine verilen, verilen kişiye çeşitli kolaylıklar sağlayan karttır. Bu kartın sahipleri çeşitli kamusal hizmetlerden indirimli ve öncelikli faydalanabilmek ile birlikte gizli olmayan pek çok kamu faaliyetine de katıla bilmektedirler. Bu vesile ile basın mensupları ve aynı seviyede kabul edilen görevlilerin işi kolaylaşmakta ve aynı zamanda basına belirli standartlar getirmektedir.

Basın kartı haliyle herkese verilen bir kart değil bundan dolayı herkese verilen bir kart türü değil. Haliyle özel bir kişiliği olan bir kart. Bundan dolayı Basın kartı başvuru evrakları veya basın kartı başvurusu için gerekli belgeler nedir yazımızda değinmekte faydalı olacağı kesin.

Basın kartına sahip olmak genel olarak çok zor olsa da bu hakkı aldıktan sonra bazı önemli avantajlara sahip olabilirsiniz. Bu avantajlar içerisinde ise ülkenin tanıdığı resmi bir gazeteci olmak, ulusal protokollerle ilgili haberleri rahatlıkla takip etme, uluslararası haberleri takip edebilme, sürekli bir basın kartına sahip olabilme hakkı, devlet müzeleri, spor salonları ya da sanat galerilerine ücretsiz giriş hakkı, hukuki veya idari makamların gizlilik gerektirmediği toplantılara katılma hakkı, resmi törenlerde mesleki kolaylık sağlanması, TCDD hizmetlerinde indirimlerden yararlanılması, EmniyetGenel Müdürlüğü tarafından verilen bir basın trafik kartına sahip olma, silah izni alırken sağlanan olanaklardan yararlanma ve damgalı pasaport uygulamasından yararlanma gibi birçok olanak bulunmaktadır.

Basın Kartı Almak İçin Gerekli Şartlar

Basın Kartını Kimler Alabilir; basın kartı almak için gerekli şartlar ve basın kartı başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • 18 yaşını bitirmek.
 • En az lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olmak.
 • Kısıtlı ya da kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
 • 5953 sayılı Kanun hükümlerine uygun sözleşme yapmış olmak.
 • Gazetecilik faaliyeti dışında ticari, sınai veya zirai faaliyette bulunmamak

Şartlarını sağlayanlar basın kartı başvuru yapabilir.

Basın Kartı Hangi Cezalarda İptal Edilir

Basın Kartı İçin Ceza Durumu

5237 sayılı ceza kanununa göre 53.cü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa da, kasten işlenen bir suçtan 5 yıl veya daha fazla süre hapis cezası almamış kişiler alabilir. Ayrıca

 • Şantaj
 • Sahtecilik, dolandırıcılık, hırsızlık gibi
 • Güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin ve iftira
 • Suç uydurma
 • Müstehcenlik, fuhuş, zimmet
 • Hileli iflas, irtikap, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma
 • Kaçakçılık

Gibi konularda cezası bulunan kimselere de basın kartı başvurusu onaylanmaz.

Basın Kartı İçin Nereye Başvurulur

Basın kartı başvurusu nereye yapılır; gerekli şartları taşıyan basın mensupları www.byegm.gov.tr adresinden ilgili bölümlerden basın kartı başvuru form beyannamesini doldurur. Doldurulan basın kartı başvuru beyannamesinin çıktısını çalıştığı kurumda onaylattıktan sonra öğrenim belgesiyle birlikte Ankara’da Ankara Basın Yayın İrtibat Birimine, il müdürlüğü bulunan bölgelerde il müdürlüklerine, diğer illerde ise bağlı olunan il müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla iletmelidir.

Basın Kartı Sorunları İçin Neresi Aranır

Başvuru esnasında ve ya sonrasında karşılan problemler için başvuru yapılan birimden ya da +90 312 583 61 60 numarası bulunan, basın kartı destek hattından iletişime geçerek problemler hakkında yardım alabilirsiniz.

Basın Kartı İkinci Başvuru

Basın kartı başvuru takip : Usulüne göre basın kartı başvurusu yapan adayların eğitin durumlarına göre bekleme süresinin bitmesine en çok 3 en az 1 ay kala tekrar yukarıdaki adres ve usule göre tekrar beyanname göndermeleri gerekmektedir. İkinci başvuru yapıldıktan sonra sitenin Basın Kartı bölümünden Mesleki Çalışma Gönderme ekranına ilk başvuru yapılan tarihten itibaren her aya ait en az 4 adet mesleki çalışma yüklenilerek başvuru tamamlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek iptal etmek
müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri